خوراکی های خواب آور

پرخوری زیاد و یا کم خوری، خواب شبانه را به هم می‌زند

شب‌ها به اندازه و به موقع غذا میل کنید. پرخوری باعث ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود و شما را بی‌خواب می‌کند. بر عکس کم خوری و چیزی نخوردن نیز خواب را به هم می‌ریزد. به خاطر اینکه زود گرسنه‌تان می‌شود، شبانه راه آشپزخانه را در پیش می‌گیرید و یخچال را زیر و رو می‌کنید که هم خودتان را بی‌خواب می‌کند و هم ممکن است بقیه‌ی اعضای خانه را نیز بیدار کنید. پس شام را به موقع و به اندازه میل کنید.

کافئین شما را بی‌خواب می‌کند
نوشیدنی‌های کافئین دار خاصیت محرکی دارند و مصرف آن برای افراد حساس توصیه نمی‌شود. اگر شما از بی‌خوابی رنج می‌برید نباید از بعد از ظهر نوشیدنی‌های کافئین دار میل کنید.
شب‌ها به اندازه و به موقع غذا میل کنید. پرخوری باعث ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود و شما را بی‌خواب می‌کند. بر عکس کم خوری و چیزی نخوردن نیز خواب
را به هم می‌ریزد
اگر حساس هستید حتی چای نیز می‌تواند خواب شما را به هم بزند. پس برای داشتن خوابی راحت‌تر از بعد از ظهر دور نوشیدنی‌های کافئین دار خط بکشید.

شام دیر وقت ممنوع
افرادی که از سوزش معده رنج می‌برند و یا ترش می‌کنند یعنی از بازگشت مایع تلخ و اسیدی از معده به دهان، رنج می‌برند باید از خوردن غذای سنگین و دیر هضم خودداری کنند. علاوه بر این دیر شام خوردن و با معده‌ی پر خوابیدن باعث می‌شود که اسیدها و ترشحات معده به مری برگردد و باعث سوزش معده شود که باعث اختلال در خواب می‌شود. تا جایی که می‌توانید شام را زودهنگام میل کنید و از پرخوری آخر شب بپرهیزید.

قبل از خواب از نوشیدن مایعات زیاد خودداری کنید
نوشیدن مایعات زیاد قبل از خواب باعث می‌شود احتیاج به دستشویی پیدا کنید و خواب از سرتان بپرد و یا اینکه بعد از خوابیدن مجبور به بیدار شدن شوید. برای همین قبل از خواب از نوشیدن مایعات زیاد بپرهیزید.

صرفا جهت اطلاع: مصرف الکل قبل از خواب باعث بی‌خوابی می‌شود
مصرف الکل باعث به هم زدن خواب شبانه می‌شود. در واقع زمانی که الکل وارد بدن می‌شود متابولیسم یا همان سوخت و ساز آن خواب را به هم می‌زدند. علاوه بر این الکل باعث می‌شود که بدن دهیدراته شود یعنی اینکه آب بدن کم شود و این به نوبه‌ی خود باعث می‌شود فرد بعد از بیدار شدن احساس خستگی و گیجی داشته باشد.

/ 0 نظر / 10 بازدید